У тих, хто через війну в Україні виїхав за кордон і облаштовує там своє життя, рано чи пізно постане питання сплати податків. Податковим резидентом якої країни буде українець в Європі, в якій країні він має сплачувати податок від доходів?
Розглянемо питання на прикладі українського адвоката в Угорщині.
Подвійний статус
Представники багатьох професій можуть працювати за кордоном або в самій країні перебування офлайн, або дистанційно по всьому світові, в тому числі в Україні. Так, адвокат може здійснювати професійну діяльність:
1) на території Угорщини в статусі угорського адвоката або іноземного юридичного консультанта, набутого відповідно до профільного закону Угорщини № LXXVIII «Про адвокатську діяльність»;
2) дистанційно в Україні як український адвокат, надаючи правничу допомогу через Інтернет і беручи участь у засіданнях через систему «Електронний суд».
В обох випадках податкові органи України розглядатимуть його як податкового резидента України. Водночас, для угорських податкових органів єдиним і достатнім критерієм наявності у фізичної особи податкового резидентства Угорщини є встановлення факту її перебування на території Угорщини більше 183 днів протягом року. Отже, особа, що більше півроку перебуває в цій країні стає одночасно податковим резидентом і України, і Угорщини. Аби вирішити проблему подвійного податкового резидентства держави як правило домовляються на рівні конвенцій.
Між Україною і Угорською Республікою Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень було підписано ще в 1995 році.
Оподаткування незалежних особистих доходів, отриманих від надання професійних послуг чи іншої діяльності незалежного характеру регламентується ст.14 Конвенції.
Під терміном «професійні послуги» розуміється незалежна діяльність лікарів, адвокатів, інженерів, архітекторів, стоматологів і бухгалтерів, незалежна наукова, літературна, артистична, художня, освітня або викладацька діяльність.
Отже, за правилами Конвенції дохід, який одержується резидентом однієї держави щодо професійних послуг чи іншої діяльності незалежного характеру, оподатковується тільки в цій державі, за винятком випадку, коли він володіє регулярно доступною постійною базою в другій державі з метою проведення цієї діяльності. Якщо у нього є така постійна база, дохід може оподатковуватися у другій державі, але тільки стосовно доходу, що приписується до цієї постійної бази.
Варіанти резидентства
Як це правило реалізується на практиці, поглянемо на прикладі можливих ситуацій.
1. Коли український адвокат здійснює професійну діяльність у статусі іноземного юридичного консультанта, набутому відповідно до вимог закону Угорщини «Про адвокатську діяльність», і розглядається податковим резидентом України.
Дохід, що одержується резидентом України щодо професійних послуг чи іншої діяльності незалежного характеру, оподатковується тільки в Україні. Виняток становить випадок, коли резидент України володіє регулярно доступною постійною базою в Угорщині з метою проведення цієї діяльності.
Якщо у резидента України є така постійна база в Угорщині, дохід може оподатковуватися в Угорщині, але тільки стосовно доходу, що приписується до цієї постійної бази.
Набуття українським адвокатом в Угорщині статусу іноземного юридичного консультанта передбачає наявність приміщення у стані, придатному для постійної практики іноземного юридичного консультанта. Отже, згідно з положеннями ч. 1 ст. 14 Конвенції дохід у цьому випадку оподатковується в Угорщині.
2. Коли український адвокат здійснює професійну діяльність на території Угорщини у статусі іноземного юридичного консультанта, набутому відповідно до вимог закону Угорщини «Про адвокатську діяльність», і розглядається податковим резидентом Угорщини.
Дохід, що одержується резидентом Угорщини щодо професійних послуг чи іншої діяльності незалежного характеру, оподатковується тільки в Угорщині. Виняток — коли резидент Угорщини володіє регулярно доступною постійною базою в Україні з метою проведення цієї діяльності.
Якщо у резидента Угорщини є така постійна база в Україні, дохід може оподатковуватися в Україні, але тільки стосовно доходу, що приписується до цієї постійної бази.
Оскільки український адвокат не здійснює на території України професійну діяльність у статусі іноземного юридичного консультанта і не має постійної бази для проведення цієї діяльності, згідно з положеннями ч.1 ст.14 Конвенції дохід у цьому випадку оподатковується в Угорщині.
3. Коли український адвокат перебуває в Угорщині більше 183 днів, дистанційно здійснює професійну адвокатську діяльності в Україні і розглядається як податковий резидент Угорщини.
Дохід, що одержується резидентом Угорщини щодо професійних послуг чи іншої діяльності незалежного характеру, оподатковується тільки в Угорщині. Виняток — резидент Угорщини володіє регулярно доступною постійною базою в Україні з метою проведення цієї діяльності.
Якщо у резидента Угорщини є така постійна база в Україні, дохід може оподатковуватися в Україні, але тільки стосовно доходу, що приписується до цієї постійної бази.
Оскільки в Україні в адвоката є зареєстроване робоче місце, це свідчить про наявність у нього постійної бази в Україні. Отже, згідно з положеннями ч.1 ст.14 Конвенції такий дохід оподатковується в Україні.
4. Коли український адвокат перебуває в Угорщині більше 183 днів, дистанційно здійснює професійну адвокатську діяльності в Україні і розглядається як податковий резидент України.
Дохід, що одержується резидентом України щодо професійних послуг чи іншої діяльності незалежного характеру, оподатковується тільки в Україні. За винятком випадку, коли резидент України володіє регулярно доступною постійною базою в Угорщині з метою проведення цієї діяльності.
Якщо у резидента України є така постійна база в Угорщині, дохід може оподатковуватися в Угорщині, але тільки стосовно доходу, що приписується до цієї постійної бази.
Беручи до уваги, що в українського адвоката в Угорщині немає постійної бази для здійснення своєї професійної діяльності, його дохід від дистанційного здійснення професійної діяльності в Україні оподатковується в Україні.
Автор : Закон і Бізнес
Матеріал опубліковано у виданні «Закон і Бізнес».